Vybavení objektu
KVH Adam >Diagram objektů >Těžké objekty >K-S 37 "na rozhledně" >Vybavení objektu >
[Projektování objektu][Vybavení objektu][Výstavba objektu][Výzbroj][Filtroventilace][Elektroinstalace][Vodoinstalace][Pojítka][Pozorovatelny dělostřelectva][Pancéřové zvony][Posádka][Rekonstrukce]
               HASÍCÍ  PŘÍSTROJE  KUŽELOVÉHO  TVARU  

Hasící přístroje  kuželového tvaru snad patřily v dobách minulých ke každé větší budově. Sklady materiálu, nádražní budovy, školy a budovy úřadů, všude na zdi visel držák s podobným přístrojem. Ti starší z nás je dobře pamatují. Ve starých filmech je uvidíme často. Např.: Neporaženi, stopáž: 22:52 nebo 25:09. Film Vyšší princip, stopáž 17:21, atd..
   Náš exemplář vyrobila Továrna hasících přístrojů v Javornici. Sice není takový přístroj součástí původního vybavení předválečného opevnění, ale je to jistě jakási ikona z té doby. Občas se dobře rozhlédněte, ještě dnes na stěnách mnohých budov visí prázdné držáky, přístroj většinou dávno chybí. Někde se vyřazovaly tyto přístroje ještě v sedmdesátých letech.
                   VISACÍ  ZÁMEK  PATENT  MUDROCH

   K bezpečnému uzamčení objektů opevnění byl vojenskou správou vybrán visací zámek vyráběný firmou Karel Mudroch v Tišnově, tato firma byla mimo jiné první Československou továrnou vyrábějící cylindrické zámkové vložky (dnešní GUARD). Precizní zpracování výrobků a zároveň velká odolnost proti poškození nejspíš vedla k zájmu mnoha státních institucí o jejich výrobky. Konkrétně výše uvedené visací zámky pro opevnění jsou velmi robustní. Na první pohled zaujme do kruhu vyražený nápis „DREADNOUGHT SUPER“ a „PATENT K. MUDROCH“. Poněkud originální je tvar drobného klíče, který má dřík končící až za ozuby a po zasunutí do zámku na druhé straně vyčnívá otvorem ven, kvůli lepšímu vedení. Na většině těchto předválečných zámků je šestimístné číslo souhlasící s číslem na klíčku. Už takové řešení vypovídá o unikátnosti a propracovanosti, neboť podle čísla se dá vyrobit patřičný klíč, ovšem musela být vedena nějaká evidence, kdo je k tomu oprávněn. Odolnost zámku proti vypáčení byla kromě masívního těla, dána také tím, že oko bylo po uzamčení hluboko zasunuto v těle zámku. Během událostí v Československu po válce došlo ke združstevnění továrny v Tišnově a název firmy K. Mudroch, byl nahrazen známým jednotným „DRUKOV“. Rovněž po válce byly zmiňované visací zámky vyráběny, pouze na zámku se změnil název továrny.
   Foto: Na fotografiích jsou obě varianty zmiňovaného zámku, jak předválečná, tak i poválečná. Rozdíl je na první pohled zanedbatelný. Posuďte sami. (foto a text:Petr Minář 2013)
Zdroj informací: www.guard.cz
               VAŘIČ 
Skrýt menu
Aktualizováno:
10.Březen 2024 v 9:47
Počasí Mladkov - Petrovičky - Slunečno.cz
Webové kamery (TTNET)
Vytisknout
Mapa webu
Diagram objektů
Nahlásit chybu nebo nás kontaktovat
MENU
Klikni