Pražská společnost Prchal Ericsson a spol. se mimo jiné věnovala rovněž výrobou polních telefonů vz.35 pro naši předválečnou armádu. Tato firma rovněž na základě zadávacího výnosu ze dne 23. června 1938 měla provést kompletní slaboproudé instalace v kasárnách v Těchoníně a to za částku 33 139,- Kč 80 hal.
Kapesní svítilny naše armáda používala od různých výrobců. Mezi nimi např. i svítilny Daimon. Ovšem v dobových pramenech se dočteme, že taková elektrická svítilna byla poměrně drahým luxusem a bylo poukazováno na jejich nevýhody, jako např. krátká životnost baterie.
A když už jsme v té elektrice, tak si dáme i některé články a jejich baterie.
Použití těchto výrobků netřeba komentovat, protože dnes mají stejné uplatnění - ruční, nebo také kapesní svítilny. Ještě v nedávné době bychom nalezli suché články například ve spojovací technice jako u telefonních systémů MB (místní baterie).
V těchto zařízeních bychom nalezli u každého telefonního aparátu jeden suchý článek. Za první republiky převážně od firem Varta, Ferak, Pertrix, Pála (Palaba) mimo jiné užívané i v polních telefonech vz. 35.
U systémů telefonních zařízení UB (ústřední baterie), kdy například pro celé patro budovy pro všechny kanceláře byla užita jedna ústřední baterie článků. Jednalo se o propojené suché články, umístěné v kartonové krabici. Ještě v devadesátých letech se tyto batrie používaly, zejména od firmy Bateria Slaný.
Aktualizováno:
10.Březen 2024 v 9:46